KONUŞMACILAR


Alper Kanca
Yönetim Kurulu Başkanı, TAYSAD


1963 yılı Trabzon doğumludur. Viyana Ekonomi Üniversitesinde (WU) İşletme Dalında lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır.

1991 yılında çalışma hayatına başladığı aile şirketi Kanca Dövme Çelik A.Ş.’de 2007 yılından itibaren Genel Müdür görevini üstlenmiştir. Kocaeli Sanayi Odası Meclis üyeliği, Dövme Sanayicileri Derneği (DÖVSADER) Yönetim Kurulu üyeliği, Avrupa Şekillendirmeciler Birliği (EUROFORGE) Başkanlığı gibi muhtelif sivil toplum görevleri vardır.

2006-2011 döneminde TAYSAD Yönetim Kurulu Üyesi ve 2011-2016 döneminde Başkanvekili olan Alper Kanca, Mart 2016’tan itibaren TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Alper Kanca evli iki kız çocuk babası olup, Almanca ve İngilizce bilmektedir.

Baran Çelik
Yönetim Kurulu Başkanı, OİB


1977 Bursa doğumlu olan Baran Çelik, ilk, orta ve lise eğitimini Bursa’da tamamladı. Lisansını Uludağ Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde yaptı. Bilim Yüksek Lisansını Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği’nde tamamlayarak, Makine Yüksek Mühendisi unvanını aldı.

Çelik, kariyerine 2000 yılında Beyçelik A.Ş’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak başladı. Baran Çelik bugün temeli 1976 yılına dayanan; otomotiv, ısı sistemleri, enerji, turizm ve sigorta sektörlerinde faaliyet gösteren Beyçelik Holding A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı / CEO görevini sürdürüyor. Çelik, ayrıca Holding’in amiral gemisi konumunda olan Beyçelik Gestamp’ın Yönetim Kurulu Başkanı görevini de üstleniyor. 2007 yılından itibaren Holding bünyesindeki çeşitli şirketlerde de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı / CEO olarak görev yapmaktadır. Baran Çelik, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif şekilde görev alıyor. 2012-2014 yılları arasında Türkiye Genç İşadamları Derneği Bursa Şubesi (TUGİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlendi. TUGİAD’da halen Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığı yapmaktadır. Bursa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili’dir. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Otomotiv Sektörü Meclis Üyesi’dİr. Türk Sanayiciler ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) üyeliği bulunmaktadır. Baran Çelik evli ve 3 çocuk babasıdır.

Rıza Şahin
Yönetim Kurulu Başkanı, OSS


Ağır vasıta yedek parçaları sektöründe 1997 yılından bu yana faaliyet gösteren Hıdırusta Otomotiv A.Ş.’nin 11 yıldır Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Rıza Şahin, 1978 / Ankara doğumlu. Şehremini Anadolu Lisesi’nin ardından üniversite eğitimi için rotasını yurtdışına çeviren Şahin, lisans eğitimini North Alabama Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladı. Hıdırusta’daki görevlerinin yanı sıra dünyanın önde gelen körük üreticilerinden Vibracoustic Cv Airsprings Gmbh Hamburg’da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Şahin, aynı zamanda uluslararası satın alma örgütü TEMOT’un Türkiye’deki yapılanması olan TATCOM Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyeliğini üstleniyor. Şahin, ayrıca Türkiye genelinde yetkili ve özel servislere yönelik geniş bir ürün portföyü sunan Brio Enerji’nin ve son dört yıldır yedek parça tedariğine yönelik faaliyet gösteren e-ticaret girişimi partvendo.com’un da Yönetim Kurulu Üyesi.

Son iki dönemdir Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği’nin Yönetim Kurulu’nda bulunan, Aralık 2017 tarihi itibariyle de Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı olarak göreve başlayan Şahin, gerek yönetiminde yer aldığı uluslararası ortaklıklar, gerekse satın alma ve birleşmelerdeki deneyimleriyle Avrupa ve Türkiye’deki otomotiv satış sonrası pazarı ve uluslararası piyasa dinamikleri konusunda bilgi ve tecrübe sahibidir. Şahin evli ve bir çocuk sahibidir.

Jonathon Poskitt
Direktör, Global Satış Öngörüleri, LMC AUTOMOTIVE


Jonathon Poskitt, LMC Automotive’de Küresel Satış Tahminleri Direktörü olup 130’dan fazla ülke pazarına dair tahminlerin analitik yönetiminden sorumludur. Otomotiv sektörünü araştırma ve analiz etme konusunda 15 yıllık deneyime sahiptir ve ekonomik çevre, politika ve mevzuat, OEM stratejileri ve segmentasyon değişiklikleri gibi kilit faktörlere odaklanmaktadır. Jonathon’un araştırmaları, yeni modellerin potansiyeline yönelik pazar analizleriyle birlikte OEM ürün stratejisi planları ve hem düşük bütçeli hem lüks otomobiller gibi alanlarda yapılan pazar çalışmalarını da kapsamıştır. Otomotiv sektörü ve görünümüyle ilgili konularda hem sektörde hem de geniş basında düzenli olarak alıntılanmaktadır.

Jonathon, Oxford Üniversitesi Ekonomi Bölümünde yüksek lisans yapmış, Southampton Üniversitesi Ekonomi Bölümünden Yüksek Onur Derecesiyle mezun olmuştur. Şu anda Cardiff Business School Danışma Kurulu (LOM) üyesidir. Yüksek Lisansa başlamadan önce Londra’da büyük bir yatırım yönetimi şirketinde çalışmıştır.

Mubarek Mossa
Direktör, Gelişmekte Olan Pazarlar Otomotiv & Ulaşım Lideri, FROST&SULLIVAN


Mübarek Moosa, Avrupa ve Küresel ölçekte, yenilikçi büyüme stratejileriyle ilgili 80'den fazla proje üzerinde çalıştığı 12 yılı aşkın tecrübeye sahiptir. Halen Polonya'daki Frost & Sullivan’ın Genel Müdürü olarak görev yapmakta ve bir danışmanlık direktörü olarak Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerini kapsayan gelişmekte olan pazarlar için Hareketlilik Uygulaması (eskiden Otomotiv ve Taşımacılık) işine devam etmektedir.

2010 yılında Avrupa'da en hızlı büyüyen Frost & Sullivan takımı olan İsrail ve Afrika (EIA) ile birlikte Frost & Sullivan ofisinin kurucu üyelerinden biriydi. Entegre hareketlilik, kentsel hareketlilik; satış sonrası ürünler; tarım ve yol dışı araçlar, ticari araçlar, elektrikli araçlar gibi yeni hareketlilik modelleri ile ilgili konularda çalışmıştır.

Zoran Nikoliç
Kıdemli Danışman, WOLK AFTER SALES EXPERTS


Zoran iş avukatı ve 2001 yılından beri satış sonrası danışmanlığı yapmaktadır. Wolk After Sales Experts'de yönetici olarak görev almaktadır. 2009'dan bu yana Avrupa'daki otomobil için satış sonrası pazarda 35 ülkeden sorumludur.

Zoran, satış sonrası yönetim hakkında yayınlar konusunda da yetkilidir. Farklı konularda Avrupa satış sonrası pazarındaki müşteriler için danışmanlık projeleri yönetmiştir.

  • • Parça tedarikçileri ve parça dağıtıcıları için Avrupa pazarlama ve satış stratejilerinin geliştirilmesi
  • • OE Tier 1/2 tedarikçilerin satış sonrası girişine danışmanlık
  • • Avrupa Satış Sonrası Pazarı için Tahmin Analizi
  • • IAM Garaj Kavramlarının uygulanması ve profesyonelleştirilmesi için danışmanlık.

Delphine Lafon-Degrange
Bağımsız Yedek Parça Birimi Başkanı, PSA GROUP


1 Mart 2017 tarihi itibari ile öncesinde Satınalma Direktörü olarak görev aldığı bağımsız yedekparça biriminin başına geçmiştir.

Bordeaux Ticaret Okulu Uluslararası Satınalma Yönetimi bölümünden mezun olan Delphine Lafon-Degrange, kariyerine Valeo’da başlamış olup, İspanya ve Fransa’da çeşitli satınalma ve satınalma yöneticiliği pozisyonlarında çalıştıktan sonra Yedekparça Satınalma Direktörü görevine getirilmiştir. 2016 yılı başında PSA Groupe bünyesine Bağımsız Yedekparça Satınalma Direktörü olarak katılmıştır.

Kendisinin bağımsız yedekparça biriminin başına geçişi, 2015 yılında kurulmuş olan bu birimin, bir kurulma ve hazırlanma döneminin ardından yeni bir etaba, hızlanma etabına geçişi işaret etmektedir. Bağımsız yedekparça birimi PSA Groupe’un yedekparça pazarındaki iddiasını parça üreticilerinin ve Eurorepar ürün gamını geliştirerek, uluslararası çok markalı tamir bakım servisiEuro Repar Car Service ve dağıtım markası Distirgo’nun gelişimini sağlayarak ortaya koyacaktır.

Gael Escribe
Kurucu Ortak & GEO, NEXUS AUTOMOTIVE INTERNATIONAL


Nexus Otomotiv Uluslararası CEO'su, Nexus Automotive International'ın kurucusu ve CEO'su Gael Escribe, çok kültürlü bir geçmişe sahiptir. CEO Afrika'da Latin baba ve İskandinav anneden oluşan bir aile içinde doğdu. Girişimci bir zihniyet geliştirip inşa etme tutkusuyla, dünyadaki bu bilgi birikimini NEXUS ortamına uygulayabildi.

Gael, 20 yılı aşkın bir süredir satış sonrası otomotiv endüstrisinde ünlü bir dünya lideridir. NEXUS'u kurduğunda, hızlı büyüyen ve gelişen pazarlara inanan ilk küresel liderdi ve bu da, sektörünün en büyük küresel liderlerinden biri olan NEXUS’un muazzam başarısını açıklamaktadır.

Fotios Katsardis
Başkan ve CEO, TEMOT International Autoparts Ltd.Şti.


Fotios Katsardis, TEMOT International Autoparts Ltd. şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'sudur. Fotios, satış sonrası bağımsız pazarı ve uluslararası ticaret gruplarını tutkuyla savunur ve destekler.

1961'de Yunanistan'da doğan Fotios, farklı Avrupa ülkelerinde yaşamıştır ve 30 yıllık deneyime sahiptir. 1999'dan beri Finlandiyalı eşi ve iki kızı ile Almanya'da yaşamaktadır. İktisatta lisans, Avrupa İktisat Araştırmaları ve Uluslararasılaşma alanlarında Yüksek Lisans derecesine sahiptir. 1986'da Amerikan Fulbright Adayı olmuştur ve 1988 yılında Avrupa Parlamentosu’nca düzenlenen Robert Schuman bursunu kazanmıştır. Avrupa Ekonomisi ve Finansmanı, Kablolama ve Makine Endüstrisinde CNC yapımı ile Otomotiv Satış Sonrası Pazarı alanlarında tecrübeleri bulunmaktadır (Robert Bosch'ta 12 yıl).

Son 10 yıl boyunca, TEMOT International Autoparts Ltd.Şti. bünyesinde CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak ve farklı pozisyonlarda görev almıştır. AAPA Yönetim Kurulu üyesidir. Yunanca, Fransızca, İngilizce, Fince, İtalyanca ve Almanca bilmektedir.

Patrizio Ragusin
CEO, RAPRO Kimya Turizm Bilişim Sanayi ve Ticaret A.Ş.


1979 yılında Türk Anne ve İtalyan Babanın ikinci çocukları olarak İzmir de dünyaya gelen Patrizio Ragusin, öğrenim hayatına İzmir İtalyan İlkokulu’nda başladı. Özel Tevfik Fikret Lisesi’nden sonra üniversite eğitimi için ABD’yi seçti. 2002 yılında Nortwood Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Otomotivde Satış Sonrası Yönetim Bölümü’nden mezun olduktan sonra Türkiye’ye dönen Ragusin, bugün İzmir’deki tesislerinde kauçuk grubunda geniş bir yelpazede üretim yaparak dünyaya ihraç eden Rapro’nun temellerini attı.

RAPRO Automotive’de CEO olarak çalışma hayatına devam eden Ragusin, sektörün gelişimine katkı sunan çok sayıda projede aktif görev almaktadır. Geçtiğimiz yıllarda Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetler Derneği (OSS) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Sekreterliği görevlerini de üstlenen Ragusin, İngilizce, İtalyanca ve Fransızca bilmektedir. Ragusin, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Yeşim Keser
Genel Müdür, MA-PA Makina Parçaları Endüstrisi A.Ş.


Yeşim Keser, 1999 yılında Wharton School, University of Pennsylvania’da Finans ve Pazarlama eğitimini tamamladıktan sonra New York’da Yatırım Bankacılığıyla iş hayatına başladı. Bankacılık sektöründe beş sene farklı bölümlerde tecrübe kazandıktan sonra London Business School’da MBA programını tamamlayarak reel sektöre geçme kararı aldı.

Diageo Plc’nin Londra’daki global merkezinde Finans ve Stratejik danışmanlık projeleri yürüttü. Diageo’nun çeşitli pazarlarıyla yaptığı projelerde kazandığı uluslararası finans tecrübesi sayesinde kısa sürede Diageo Türkiye Finans Direktörü olarak atandı.

Bu görevi 2011 yılının sonuna kadar yürüttükten sonra aile şirketine katılmaya karar verdi. MAPA’da ilk olarak Finans Direktörlüğünü üstlendi. Zaman içerisinde şirketin farklı bölümlerinde yürüttüğü sistem ve süreç iyileştirme projeleriyle görev alanı genişledi. Ocak 2016’da Genel Müdür olarak atandı.

Yeşim Keser vaktinin büyük bir kısmını firmanın kurumsal yapısının güçlenmesine ayırmaktadır.

Ziya Özalp
Yönetim Kurulu Üyesi & Genel Müdür, MARTAŞ OTOMOTİV


1980 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaöğrenimini Saint-Benoit Fransız Lisesi’nde tamamlandıktan sonra, İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme ve Uluslararası Finans bölümlerinden mezun oldu.

2000 yılından itibaren Martaş Otomotiv’in kurumsallaşma sürecinin yönetimi başta olmak üzere, çeşitli konu başlıklarında pek çok projenin hayata geçirilmesi için orta ve uzun vadeli çalışmalarda bulundu. 2010 yılı itibariyle, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdürlük görevini sürdürmektedir. Aynı zamanda, Otomotiv Satış Sonrası Derneği (OSS) Yönetim Kurulu’nda da aktif olarak görev almaktadır.

Ziye Özalp, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Orkun Baykal
Genel Müdür Yardımcısı, AKYOL OTOMOTİV A.Ş.


4 Temmuz 1991 İstanbul doğumludur 2009 yılında Şişli Terakki Lisesini bitirmiştir. Lisans eğitimini Işık Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde 2013 yılında tamamlamıştır.

Mezuniyetin ardından Blue Print İngiltere merkezinde Satış Sonrası Yönetimi ile ilgili stajını tamamladıktan sonra 2014 yılında Akyol Otomotiv’de İthalat-İhracat bölümlerinde görev alarak iş hayatına başlamıştır.

Satınalma ve Şube Ağının Koordinasyonu ve genişletilmesiyle ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

M. Ayhan Dayoğlu
İcra Kurulu Başkanı, AUTO KING


Ayhan Dayoğlu, Haydarpaşa Teknik Lisesi’nin ardından 1988 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuş ve daha sonra YTÜ ve SU’dan (Sabancı Üniversitesi) sırasıyla yüksek lisans ve Executive MBA derecelerini almıştır.

Daf Bus ve Thermo King ürünlerinden sorumlu satış sonrası hizmetler müdürü olarak Boronkay A.Ş.’de göreve başlayan ve altı yıl boyunca burada çalışan Ayhan, daha sonra otobüs grubu Satış Sonrası Hizmetler Müdürü olarak Temsa A.Ş.’ye geçmiştir. Temsa bünyesinde tüm ürün grubu ve markaların yedek parça ve servis hizmetlerinin değişik alanlarında yönetici olarak çalıştıktan sonra; Satış, Pazarlama ve Satış Sonrası Hizmetler Türkiye Direktörü olmuş ve ailesiyle birlikte Adana’ya yerleşmiştir. İki yıllık Türkiye Direktörlüğü görevinin ardından, şirketin Mısır’daki otobüs fabrikasına Genel Müdür olarak atanmış ve 30 Eylül 2011 yılına kadar Kahire’de yaşamıştır.

Ayhan, Temsa’da geçirdiği uzun ve eğitici dönemin ardından, bir başka Sabancı Holding kuruluşu olan Aksigorta’ya otomotiv ve network (şebeke) yönetimi deneyimi sebebiyle, hasar ve operasyondan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmıştır. Aksigorta’daki ana sorumluluğu; 200+ kişilik ekibi ile servis, yedek parça, asistans, hastane vb hizmet sağlayıcı kişi ve kuruluşlar ile ilgili ilişkileri yönetmek ve bir milyar TL mertebesindeki tazminat bütçesini şirketin büyüme ve karlılığını artırmasına destek olacak şekilde yönetmek olan Ayhan, 2016 yılının Ağustos ayında Aksigorta’dan ayrılarak şirketlere iş plan ve stratejilerini oluşturmak, organizasyonel yeniden yapılandırma çalışmalarını gerçekleştirmek, networking imkanlarını geliştirmek ve anahtar teslim projeler uygulamak amacıyla Arkeon Danışmanlık Limited Şirketini kurdu. Arkeon, Ocak 2017'de Auto King'de yönetim kurulu üyesi oldu.

Ayhan bu tarihten itibaren şirketin icra kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır. Ayhan Dayoğlu evli ve bir çocuk sahibidir.